ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ DI-STEM

Σήμερα Τρίτη, 28/03/2023, στο πλαίσιο του προγράμματος DI-STEM, οι μαθητές του ΣΔΕ συνέχισαν την επαφή και γνωριμία τους με το STEM μέσω της δραστηριότητας «Με τον Ήλιο Οδηγώ». Με την καθοδήγηση του Διευθυντή του Εσπερινού Λυκείου Αγίων Αναργύρων κ. Κυριακού Κυριάκου και της εκπαιδευτικού του σχολείου μας κ. Χρονοπούλου Σοφίας, οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ συζήτησαν αρχικά για τα μεγαλύτερα οικολογικά προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα η ανθρωπότητα, αυτό της αύξησης της έντασης του φαινομένου του θερμοκηπίου, και στη συνέχεια επεξεργάστηκαν και εφάρμοσαν λύσεις για την κίνηση των αυτοκινήτων χωρίς τη χρήση βενζίνης και των υπόλοιπων γνωστών καυσίμων, κάτι που θα μπορούσε να συμβάλει αποτελεσματικά στον περιορισμό της αύξησης της θερμοκρασίας της γης και των συνεπειών της.
Οι εκπαιδευόμενοι αξιοποίησαν
α) ένα μοντέλο αυτοκινήτου με ηλεκτροκινητήρα.
β) φωτοβολταϊκά στοιχεία
γ) κυψελίδα υδρογόνου

Και τελικά κατάφεραν να κινήσουν το αυτοκίνητό της ομάδας του με νερό!