Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΝΗΣ ΣΤΟΥΣ ΡΟΜΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Αγίων Αναργύρων ευχαριστεί θερμά τις εθελόντριες δασκάλες  Λαζαρίδη Ελένη και Νομικού Γεωργία για την ιδιαιτέρως θερμή, επίμονη, συνεπή, υπεύθυνη και αποτελεσματική υποστήριξη που παρείχαν σε τμήμα ένταξης που ατύπως δημιουργήσαμε για την προετοιμασία δέκα περίπου υποψηφίων εκπαιδευομένων Ρομά, προκειμένου να πάρουν επαρκώς μέρος στις εξετάσεις κτήσης Απολυτηρίου Δημοτικού, τίτλος που συνιστά τυπική προϋπόθεση για την οριστική εγγραφή τους στο ΣΔΕ. Παρά το πολύ μικρό χρονικό διάστημα που είχαν στη διάθεσή τους, δεν κατάφεραν απλά να παράσχουν στους μαθητές τους τα απαραίτητα εφόδια, που τους επέτρεψαν να ανταποκριθούν επιτυχώς στις εξετάσεις, αλλά – το σημαντικότερο! – τους μετέδωσαν  τον ενθουσιασμό τους για μάθηση. Η εν γένει παρουσία τους στο σχολείο, το θετικό τους πνεύμα, ο τρόπος που προσέγγισαν τους μαθητές τους, η ανιδιοτελής τους προσφορά, το επιστημονικό τους ήθος, η φυσική τους ευγένεια και το νεανικό τους σφρίγος μάς γεμίζουν αισιοδοξία για το μέλλον της εκπαίδευσης. Θερμές είναι οι ευχαριστίες μας και στον Μαθηματικό του σχολείου μας Θανάση Στράντζαλο και στη PhD, Laboratory Teaching Staff Science Education του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Στεφανίδου Κωνσταντίνα που μας έφεραν σε επαφή μαζί τους.

Ελένη και Γεωργία, οι εκπαιδευόμενοι, οι εκπαιδευτικοί και η διεύθυνση του ΣΔΕ σάς εύχονται καλές γιορτές και μια σταδιοδρομία ανάλογη των υψηλών σας προσόντων!